آزمایشگاهی

آزمایشگاه

آزمایشگاه اروم اکسیر مهندس آجودانی

آزمایشگاه تجزیه خاک، آب، گیاه و کود شرکت اروم اکسیر پرتو تابان در سال ۱۳۸۷ با هدف ارایه خدمات آزمایشگاهی و مشاوره شروع به کار کرد. درک نیازهای قانونی مشتریان و ارائه خدمات با کیفیت مطلوب در چارجوب زمانی توافق شده خط مشی این مجموعه می‌باشد. همچنین آزمایشگاه این شرکت، اولین آزمایشگاه تجزیه گیاه در استان آذربایجان غربی و از جمله پرسابقه ترین آزمایشگاه های کشور در زمینه تجزیه گیاهی می‌باشد. تجزیه گیاه مکمل تجزیه خاک بوده و تجزیه خاک و گیاه در کنار هم وضعیت تغذیه‌ای گیاه را به خوبی نمایان می‌سازد و در نتیجه توصیه کودی با اطمینان و قطعیت بیشتر انجام شده و نیازهای واقعی گیاه بیشتر تطابق خواهد داشت.

بخش‌های مختلف آزمایشگاه

- آزمایشگاه کشاورزی و خاکشناسی

دسترسی به کشاورزی پایدار و پیشرفته، متکی به تحقیقات و کاربرد اصول علمی می‌باشد تا ضمن افزایش کمی و کیفی محصولات، از منابع در دسترس به بهترین نحو ممکن استفاده گردد. توصیه اصولی کودهای شیمیایی مورد نیاز با شناخت وضعیت گیاه، خاک و آب میسر می‌شود. بنابراین در اولین گام کشاورزان و باغداران باید اطلاعات کاملی از کیفیت آب و خاک و نیز وضعیت سبز گیاه از نظر میزان عناصر غذایی موجود داشته باشند تا بتوانند برنامه کودی مناسبی را جهت استفاده اصولی از این منابع اجرا نمایند.

شرکت اروم اکسیر پرتو تابان در آزمایشگاه کشاورزی خود، با اخذ مجوزهای لازم از سازمان محترم جهاد کشاورزی و با اطلاعات و روش‌های به‌روز، به بررسی و آنالیز کلیه نهاده‌های مربوط به کشاورزی اعم از آب، خاک، برگ، کود و… می‌پردازد و مشاوره تخصصی برای کشاورزان و کارشناسان عزیز ارائه می‌نماید.

آزمایشگاه مهندس آجودانی

۱٫آنالیز خاک کشاورزی

کیفیت خاک به عنوان بستر کشت، نقش اساسی در کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی دارد. شناخت و رفع کمبود ها و بیشبودهای مواد موجود در خاک که به موجب آن‌ها رشد ایده‌آل برای گیاهان و افزایش محصول آن‌ها حاصل می‌گردد مسأله‌ای مهم است که در استفاده حداکثری و مناسب از منابع موجود کمک شایانی می‌نماید. تمامی آنالیزهای مورد نیاز برای بررسی کیفی خاک در آزمایشگاه اروم اکسیر انجام می‌گردد. از اهداف آزمون خاک می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
-ارزیابی تناسب اراضی برای احداث باغ، نوع محصول زراعی مناسب و سایر بهره‌داری‌ها.
-تشخیص خاک‌های مواجه با کمبود عناصر غذایی قبل از کاشت گیاه بطوریکه بتوان بر اساس آن مقدار کود لازم را توصیه کرد.
-تعیین نقاطی که نسبت عناصر آن‌ها در نتیجه مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی به هم خورده و ضروری است به روش‌های علمی متعادل گردد.

۲٫آنالیز برگ

نظر به اینکه مقدار مواد غذایی موجود در خاک نمی‌تواند بیانگر مقدار مواد غذایی جذب شده توسط گیاهان دائمی مانند درختان میوه باشد، لذا به منظور پی بردن به ناهنجاری‌های تغذیه‌ای در رشد و نمو گیاهان دائمی، دقیق‌ترین راه آن است که قسمتی از اندام‌های گیاه، بخصوص برگ و دمبرگ آن مورد تجزیه قرار گیرد تا روشن شود چه مقدار از مواد غذایی توسط گیاه از خاک جذب شده است. بنابراین از اهداف تجزیه گیاه می‌توان به بررسی دقیق وضعیت عناصر از نظر کمبود، کفایت یا بیش‌بود عناصر و وضعیت تعادل تغذیه‌ای گیاه که نقش اساسی در کمیت و کیفیت محصول می‌گذارد، اشاره نمود. روش صحیح تجزیه برگ با توجه به زمان، سن، قسمت مورد نظر و وضعیت مشخص گیاه و بالاخره تفسیر دقیق نتایج آن به ویژه در مورد درختان میوه می‌تواند راهنمای بسیار ارزنده‌ای در جهت رفع کمبودها و ازدیاد محصول محسوب شود.

۳٫آنالیز آب

گیاهان مواد غذایی مورد نیاز خود را به وسیله ریشه‌های پراکنده در خاک جذب و به مصرف و رشد و نمو خود می‌رساند البته این عمل جذب در شرایطی میسر خواهد بود که مواد غذایی و املاح موجود در خاک به وسیله آب به صورت محلول و قابل جذب درآمده باشد حال چنانچه آب مورد مصرف از نظر کیفیت، شرایط مناسبی نداشته و دارای مقادیر زیادی املاح مضر و نمک‌های اضافی باشد، بدیهی است که نه تنها احتیاجات آبی گیاهان برآورده نمی‌شود، بلکه اختلال در رشد و ادامه زندگی آن‌ها پیش می‌آید و با گذشت زمان مقادیر زیادی از املاح اضافی آب در خاک باعث خرابی شرایط فیزیک می‌گردد و ارزش قابلیت زراعی خاک را پایین می‌آورد برای جلوگیری از تحمل این‌گونه خسارت‌ها و مصرف هزینه‌های اضافی، لازم است که زارعین در امر مصرف آب آبیاری و بکار بردن منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی نهایت دقت را بکار برده و بدون آگاهی از کیفیت آب آبیاری به امر کشت و سرمایه‌گذاری‌های تولیدی اقدام نکنند. این امر، با انجام تجزیه‌های شیمیایی آب در آزمایشگاه‌های تجزیه خاک، آب و گیاه و تفسیر نتایج و ارائه راهکارهای علمی و شناخته شده میسر می‌شود.

۴٫آنالیز کود

بهره‌برداری مناسب از منابع آب و خاک و برداشت حداکثری گیاهان جز در سایه تغذیه مناسب آن‌ها امکان‌پذیر نمی‌باشد. استفاده بدون اطلاع از کودهای نامناسب و یا حتی تقلبی علاوه بر خسارت‌های اولیه مالی، می‌تواند سبب از بین رفتن کامل کشت و محصول گردد. توصیه کارشناسان شرکت اروم اکسیر پرتو تابان، استفاده از کودهای تولید شده توسط تولیدکنندگان معتبر و شناخته شده می‌باشد. آنالیز کود و مواد شیمیایی تهیه شده برای تغذیه گیاه شامل تست‌های حلالیت، کلاته بودن، تست میزان مواد آلی، اندازه‌گیری عناصر غذایی کل، محلول و قابل جذب، اندازه‌گیری و کنترل عناصر آلاینده و فلزات سنگین، شوری و pH از جمله خدمات آزمایشگاه اروم اکسیر می‌باشد که می‌تواند باعث جلوگیری از هزینه‌های هنگفت استفاده از کودهای تقلبی گردد.

۵٫آنالیز میوه

فرآیندهای تولید میوه‌ها تا برداشت محصولات، حتی از رسیدن به مصرف کنندگان، مهم هستند. تمام میوه‌ها حاوی کربوهیدرات، چربی، پروتئین و تعدادی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و پالپ هستند که عامل مهمی در تغذیه مناسب و سلامت مردم است. در این راستا، آزمایش‌ها و تجزیه و تحلیل میوه‌ها به صورت شیمیایی، فیزیکی، حساسیت و میکروبیولوژیکی در آزمایشگاه انجام می‌شود.

- آزمایشگاه محیط زیست

اروم اکسیر، در بخش‌های آب و پساب (شیمیایی و میکروبی) با اخذ مجوزهای لازم، ضمن عقد قرارداد با کارخانجات، صنایع معدنی و شیمیایی، بیمارستان‌ها، کشتارگاه‌ها و کلیه مراکزی که به نحوی در سلامت محیط زیست تاثیرگذار خواهند بود به پایش و کنترل پساب‌های صنعتی و بهداشتی تصفیه شده، استخرهای ذخیره آب، خاک‌های کشاورزی و صنعتی که با مواد خروجی صنعت در ارتباط هستند می‌پردازد. گذراندن دوره‌های آموزشی و دوره‌های نمونه برداری حرفه‌ای، وجود آزمایشگاه میکروبی و شیمیایی پیشرفته و بهره‌مندی از پرسنل با بالاترین سطح آموزش و آمادگی از جمله پشتوانه‌های بزرگ آزمایشگاه اروم اکسیر در امر خدمت‌رسانی به سلامت محیط زیست ایران عزیز می‌باشد.
آزمایشگاه اروم اکسیر مهندس آجودانی

- آزمایشگاه تحقیقاتی

آزمایشگاه اروم اکسیر آمادگی خود را جهت همکاری و عقد قرارداد با تمامی مراکز علمی و دانشگاهی، آزمایشگاه‌های محیط زیست و خاکشناسی کشور، آزمایشگاه های کنترل کیفی و تحقیقاتی، اعلام می‌دارد و می‌دانیم که می‌توانیم با داشتن سابقه و تجربه، بهره‌گیری از جدیدترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و امکانات آزمایشگاهی، با پرسنلی مستعد و حرفه‌ای در کنار دانش روز و جدیدترین متدها و استانداردهای بین المللی و ملی در پیشرفت کشاورزی، صنعت و رشد علمی کشور سهیم باشیم و با کنترل‌ها و آنالیزهای دقیق و دوراندیشی مناسب نسبت به حفظ منابع در دسترس اقدام نماییم.

گالری تصاویر آزمایشگاه

خدمات آزمایشگاهی

باغداران و کشاورزان محترم ، در صورت تمایل به درخواست خدمات آزمایشگاهی اعم از آنالیز آب، خاک ، گیاه ، کود و میوه ، لطفا فرم زیر را پر کرده و برای ما ارسال نمایید.​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *