آزمایشگاهی, خدمات

آنالیز گیاه (برگ)

کارشناسان آزمایشگاه مهندس آجودانی

مراحل آنالیز نمونه گیاه (برگ)، تجزیه تحلیل میزان مواد آلی و معدنی گیاهان بخصوص برگ گیاهان

آنالیز نمونه گیاه (برگ) آزمایشگاه تخصصی مهندس آجودانی

آنالیز گیاه (برگ)

براي انجام مديريت مناسب تغذيه و كوددهي در باغات میوه، اطلاع از تاريخچه باغ، خصوصيات آب و خاك (آنالیز آب و خاك) و مقدار عناصر غذايي برگ (تجزیه برگ) لازم و ضروري است. در واقع اطلاعات مديريت قبلي باغ و آزمايشات آب، خاك و برگ مكمل يكديگر بوده و در كنار هم مي‌تواند به توصيه كودي دقيق و علمي منجر شود. تجزیه برگ نقش بسیار مهمی در ایجاد یک توصیه کودی بهینه دارد.

وضعیت تغذیه‌­ای گیاه با چند روش می­‌تواند تعیین گردد: 

  • استفاده از علائم ظاهری کمبود که اصطلاحا Symptomatology  نامیده می­‌شود
  • استفاده از آزمون برگی و جدول حدود بحرانی
  • استفاده از نتایج تجزیه خاک

آنالیز گیاه در تعیین عناصر غذایی خاک

از آن جایی که نمونه برداری از خاک در اکثر موارد نمی‌تواند مقدار مواد غذایی جذب شده و قابل استفاده در گیاهان را نشان دهد، به همین دلیل برای آگاهی از نتیجه حاصلخیزی خاک در رشد و نمو گیاه، دقیق‌ترین راه این است که قسمتی از اندام‌های گیاهی مانند برگ را مورد تجزیه و آزمایش قرار داد تا مشخص شود که چه مقدار از عناصر غذایی خاک جذب گیاه شده است. تجزیه گیاه نمی‌تواند جانشین آزمون خاک شود ولی هنگامی که در کنار آزمون خاک انجام گیرد می‌تواند در جهت تکمیل توصیه کودی مؤثر واقع شود. تجزیه گیاه پس از توصیه و مصرف کود می‌تواند نشان دهد که تا چه حد مصرف کود مؤثر واقع شده است .

خدمات آزمایشگاهی

باغداران و کشاورزان محترم ، در صورت تمایل به درخواست خدمات آزمایشگاهی اعم از آنالیز آب، خاک ، گیاه ، کود و میوه ، لطفا فرم زیر را پر کرده و برای ما ارسال نمایید.​

تجزیه برگ، یکی از مهم‌ترین آزمایشات در کشاورزی به حساب می‌آید که کشاورز و باغدار ملزم به انجام آن می‌باشند. تجزيه برگ در تشخيص کمبود مواد معدني و سميت برخي از عناصر به خصوص در درختان، نسبت به تجزيه خاك مفيدتر است و در باغات میوه توصیه کودی بیشتر بر اساس آزمون برگ می باشد. مقدار عناصر غذايي برگ به فاكتورهای زیادی نظير مرحله رشد، شرايط آب و هوايي، قابليت دسترسي عناصر در خاك، فعاليت و توزيع ريشه در خاك، مقدار آب و شيوه آبياري بستگی دارد. تجزيه برگ همه اين فاكتورها را تركيب كرده و تخميني از عناصري كه به‌اندازه كافي توسط ريشه جذب شده‌اند را براي ما مشخص مي‌كند. همچنین غلظت عناصر غذايي برگ با زمان، سن برگ، موقعيت آن در پوشش گياهي و وجود يا عدم وجود محصول تغيير مي‌كند.

زمان مناسب انجام آزمون برگ

متاسفانه بسیاری از کشاورزان بعد از مشاهده علائم کمبود در برگ‌ها اقدام به تجزیه برگ می‌کنند. این در حالیست که گیاهان بعد از اینکه از کمبود عناصر غذایی صدمه دیدند و دچار کاهش عملکرد حدود ۱۰ درصدی شدند، علائم کمبود را بروز می¬دهند. گیاه اگر در خاک با کمبود عناصر غذایی مواجه شود، خود را با این شرایط تطبیق می‌دهد. این بدین معنی است که گیاه از طریق کاهش عملکرد (کاهش ماده خشک ریشه و اندام‌های گیاهی) مرحله زندگی خود را تکمیل می‌کند. این حالت که گیاهان علی‌الرغم وجود کمبود عناصر، بدیل تطابق، علائم کمبود را کمتر نمایان می‌کنند گرسنگی پنهان (Hidden Hunger) نام دارد. هنگامی که کمبود یک عنصر در تجزیه گیاه مشخص شد اعمال روش‌های رفع کمبود از جمله مصرف عنصر غذایی، همیشه نمی‌تواند مؤثر واقع شود. بنابراین این نتایج بیشتر برای تصمیم‌گیری در کشت بعدی یا برای سال بعد می‌تواند اثرگذار باشد. اگر کمبود عناصر غذایی در ابتدای رشد تشخیص داده شود امکان اصلاح وجود داشته و عملکرد و کیفیت محصولات از دست نخواهد رفت.

آماده سازی نمونه گیاه (برگ) جهت آنالیز

روعن گیری از نمونه گیاه (برگ) 

مرحله هضم خشک

ازت 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *