سوالات متداول

آزمایشگاه تجزیه خاک، گیاه، آب، هوا و کود مهندس آجودانی

در این بخش تلاش شده تا حد امکان سوالات رایج و عمومی کاربران، درباره محصولات (کود، سم، بذر و ادوات) و خدمات آزمایشگاهی و مشاوره ای شرکت آزمایشگاهی مهندس آجودانی پاسخ داده شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه کشاورزی مدرن و ارگانیک می‌توانید در بخش وبلاگ سایت از مقالات به روز این بخش نیز استفاده نمایید.

نقش عناصر اصلی غذایی در تغذیه گیاه چیست؟

N- ازت: این عنصر به عنوان مهمترین عنصر غذایی در گیاه شناخته می شود. چون ازت جزء مهمی از مولکول کلروفیل را تشکیل می دهد و بدون وجود ازت حلقه های پرفینی چهار طرف مولکول کلروفیل تشکیل نخواهد شد،بنابراین اولین علائم کمبود ازت بصورت رنگ پریدگی و کلروز برگهای پیر نمایان می شود.

P – فسفر: به طور کلی کمبود فسفر باعث کاهش سرعت پردازش و بهره وری از کربو هیدرات می شود در حالی که تولید کربوهیدرات از طریق فتوسنتز ادامه دارد . در نتیجه این فرایند ، افزایش تدریجی کربوهیدراتها و رنگ سبز تیره برگ ها ایجاد می شود . در بعضی گیاهان کمبود فسفر باعث رنگ بنفش می شود, مانند گوجه فرنگی . چون فسفر در گیاه به صورت سیال است وقتی که گیاه دارای کمبود فسفر است, برگهای پیرتر به برگهای مریستمی فعال انتقال می یابد و اثر این کمبود در بخش های پائینی گیاه (پیرتر) نمایان می شود.

K- پتاسیم: پتاسیم نقش کلیدی در فتوسنتز دارد. یون پتاسیم انتقال مواد حاصل از فتوسنتز را تسریع می‌کند. این امر احتمالاً مربوط به فرآیندهای فتوفسفوریلاسیون است. به طوری‌که هرگاه مقدارK+ در گیاه زیاد شود احتمالاً تولیدATP زیاد می شود که خود در بارگیری آوندهای آبکش با مواد ساخته شده فتوسنتزی لازم است. افزایش فتوفسفوریلاسیون و انتقال الکترون فتوسنتزی در گیاهانی که به خوبی از یون پتاسیم برخوردار هستند مشاهده‌شد. میزان فتوسنتز در بسیاری از گونه هایی که در معرض استرس نمک (NaCl) هستندکاهش می‌یابد.

روش های مبارزه با آفات و بیماری های درخت سیب چیست؟

کرم سیب: شخم زدن- هرس کردن – از بین بردن علفهای هرز- جمع آوری میوه های آلوده- استفاده از سموم شیمیایی همانند سموم زولون(۵/۱ در هزار)،گزرانتیون (۲ در هزار)،دیازینون(۵/۱ درهزار) که زمان مبارزه با استفاده از اطلاعیه های بیش آگاهی صورت می گیرد.

کرم سفید ریشه: شخم عمیق- از بین بردن علفهای هرز- روش شیمیایی : ۴ تا ۵ گرم پودر دیازینون را در هر متر مربع خاک می باشند که پس از پاشش آبیاری صورت می گیرد که معمولا این کار در اوائل بهار و اوائل تابستان صورت می گیرد.

سوسک شاخه بلند رزاسه: با قطع و سوزاندن شاخه های آلوده می توان جمعیت آفت را کاهش داد.برای سمپاشی این آفت اولین سمپاشی در اول تیرماه انجام و برای کسب نتیجه موفقیت آمیز دومین سمپاشی به فاصله ۱۵-۱۰ روز بعد تکرار می گردد برای سمپاشی بایستی از سموم نفوذی قوی استفاده نمود.

سفیدک سطحی سیب: هرس شاخه ها و سرشاخه ها – ارقام مقاوم مانند سیب زرد لبنانی ،(لیشنر،گلدن)- استفاده از قارچ کش های گوگرد، کاراتان ،که زمان استفاده از آن نوبت اول هنگام تورم جوانه ها ،نوبت دوم بعد از ریزش گلبرگها و نوبت سوم بستگی به شرایط جوی دارد

گل انگیزی در درخت پسته چگونه است؟

پسته گیاهی دو پایه است و گلهای نر و ماده آن بطور مجزا بر روی درختان ظاهر می شود. گل آذین آن خو شه مرکب و بصورت جانبی بر روی شاخه های یکساله ظاهر می شود. اختصاصی شدن وانگیزش گل ، در سال قبل از گلدهی و بر روی شاخه های ظهور یافته فصل جاری انجام می شود. جوانه های گل بزرگتر از جوانه های رویشی و نوک آنها دارای تحدّ ب بیشتری است که این اختلاف در فصل زمستان قابل تشخیص می باشد.
گل ماده همانند گل نر خوشه ای می باشد ، با این تفاوت که شکل قرار گرفتن گلها بر روی خوشه بصورت منفرد و با فاصله از یکدیگر است. گلهای ماده ابتدا به رنگ سبز هستند که این رنگ را تا دو روز حفظ می کنند . اگر در این فاصله دانه های گرده به آنها نرسد و عمل لقاح انجام نگیرد ، رنگ کلاله سرشاخه ای آن به قرمز مایل به قهوه ای تغییر می کند. سپس کلاله خشک شده و می ریزد.
در صورت تلقیح ، خوشه های گل ماده شروع به رشد کرده و دانه های آن به تدریج بزرگ می شوند . پوست نرم خارجی دانه ها در حین رشد ، رنگهای سبز و صورتی آمیخته به زرد و بنفش کم رنگ به خود می گیرد .

روش های مبارزه با سفیدک سطحی در خیار چیست؟

استفاده از ارقام مقاوم، حذف علف های هرز اطراف گلخانه، استفاده ازکود های حاوی فسفر، استفاده از قارچ کش کاپراس، استفاده از محصول دکو فوسکی

خدمات آزمایشگاهی شرکت اروم اکسیر پرتو تابان شامل آنالیز کدام مواد هستند؟

آزمایشگاه تجریه آب، خاک، هوا و گیاه مهندس آجودانی با ارائه خدمات مشاوره‌ای و آزمایشگاهی در راستای بهبود سلامت غذایی جامعه قدم بر داشته و خدمات آزمایشگاهی مانند:

آنالیز آب: "ارزیابی کیفیت آب آبیاری و اندازه‌گیری املاح محلول در آن"

آزمون خاک: "ارزیابی باروری و حاصلخیزی خاک، تعیین کشت مناسب و روش صحیح آبیاری"

تجریه گیاه: "بررسی وضعیت عناصر غذایی، شناسایی ناهنجاری‌های تغذیه‌ای گیاه"

آنالیز هوا: "شناخت، کنترل و کاهش آلاینده‌های هوا، تعیین میزان و انواع آن"

تجزیه کود: "بررسی غلظت عناصر غذایی، درصد رطوبت و هدایت الکتریکی کودهای آلی و شیمیایی"

ارائه نموده است.
 

چگونه از هزینه خدمات شرکت مطلع شویم؟

 از طریق برقراری ارتباط با دفتر مرکزی می‌توانید از نرخ انجام خدمات اطلاع حاصل فرمایید.

شرکت اروم اکسیر پرتو تابان علاوه بر خدمات آزمایشگاهی چه محصولاتی را عرضه می‌کند؟

در راستای جلب رضایت کشاورزان و باغداران محترم، شرکت اروم اکسیر پرتو تابان محصولات مرتبط با نیاز کشاورزان را عرضه می‌کند. 

محصولات این شرکت در گروه کود، سم، بذر و ادوات کشاورزی دسته بندی می‌شوند. جهت مشاهده لیست کامل محصولات به این لینک  مراجعه کنید.

راه های ارتباطی جهت دریافت خدمات مختلف شرکت اروم اکسیر پرتو تابان !
روش حضوری: "شما می‌توانید با مراجعه به دفتر مرکزی شرکت واقع در ارومیه، میدان آزادی (مجسمه)، پایین تر از پمپ بنزین خاقانی ، جنب سازمان تامین اجتماعی ، پ ۴۹۷/۱ از خدمات مشاوره‌ای و آزمایشگاهی مهندس آجودانی بهره‌مند شوید."
روش تلفنی: " از طریق تماس با دفتر مرکزی و موبایل مدیریت جهت هماهنگی دریافت خدمات اقدام نمایید. تلفن: ۰۴۴-۳۲۷۶۷۵۷۵ موبایل: ۰۹۱۴۳۴۳۲۱۹۸"
روش اینترنتی: " فرم مربوط به درخواست خدمات آزمایشگاهی و مشاوره ای در سایت قرار داده شده است. شما می‌توانید فرم را با توجه به نیاز خود تکمیل کرده و ارسال نمایید. کارشناسان و مشاوران شرکت اروم اکسیر پرتو تابان در اسرع وقت با شما تماس گرفته و شما را به بهترین شکل ممکن راهنمایی خواهند کرد."

سوالات و ابهامات کاربران عزیز

کاربران محترم سایت آزمایشگاه تجزیه آب، خاک، هوا و گیاه مهندس آجودانی چنانچه سوالی در حوزه کشاورزی، خدمات ما و محصولات سایت دارید، این امکان وجود دارد که از طریق بخش ارتباط با ما از مشاوره تخصصی کارشناسان شرکت برخوردار شوید.